Хоразм вилоятида тадбиркорлар ва ишбилармонлар учун навбатдаги “Roadshow” тақдимоти ўтказилди
Cўнгги йилларда мамлакатимизда тадбиркорликни ривожлантириш ва қўллаб-қувватлаш, иқтисодиётда давлат улушини қисқартириш ҳамда хусусий мулк дахлсизлигини таъминлаш юзасидан кескин ислоҳотлар амалга оширилиб, бу борадаги ишлар янада жадаллаштирилмоқда.
Хусусан, Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2025 йил 21 апрелдаги “2025 йил учун хусусийлаштириш дастури тўғрисида”ги Фармони қабул қилинди. Унга кўра, 115 та корхонадаги давлат акция пакетлари, 659 та кўчмас мулк объектлари ҳамда 6100 гектар ер участкалари оммавий савдоларга чиқарилиши белгиланган.
Шу билан бирга, мазкур Фармон билан давлатнинг иқтисодиётдаги иштирокини қисқартириш мақсадида, 2030 йил 1 январга қадар давлат иштирокидаги корхоналарни ташкил этишга мораторий жорий қилинди ҳамда бозорлар уставида маҳаллий давлат ҳокимликларнинг мажбурий иштирок этиши талаби бекор қилинди.
Ўз ўрнида, ҳудудларда мазкур Фармон мазмун-моҳиятини тадбиркорлар ва кенг жамоатчиликка тушунтириш, унинг тарғибот ишларини жадаллаштириш мақсадида, жорий йилнинг 13 май куни Давлат активлари агентлиги томонидан Хоразм вилоятида хусусийлаштирилиши белгиланган давлат активлари, жумладан, корхоналардаги давлат улушлари, бўш турган давлат мулки объектлари ва сотилиши белгиланган ер участкалари тўғрисида навбатдаги “Roadshow” тақдимоти ўтказилди.
Ушбу тадбирда 150 нафардан зиёд тадбиркорлар ва инвесторлар, маҳаллий ҳокимликлар ҳамда вилоятдаги йирик корхоналарнинг вакиллари иштирок этди.
Тақдимот Давлат активлари агентлиги директорининг биринчи ўринбосари Нодирбек Хусанов, Хоразм вилояти ҳокимининг ўринбосари – инвестициялар ва ташқи савдо бошқармаси бошлиғи Анвар Давлетов ҳамда Агентликнинг Хоразм вилояти ҳудудий бошқармаси бошлиғи Шухрат Рахимов бошчилигида бўлиб ўтди.
Тадбирда давомида Н.Хусанов сўзга чиқиб, сўнгги йилларда мамлакатимизда хусусийлаштириш соҳасидаги норматив-ҳуқуқий ҳужжатларни такомиллаштириш, тадбиркорликни қўллаб-қувватлаш юзасидан кескин ислоҳотлар амалга оширилиб, тадбиркорлар учун хусусийлаштириш ва давлат мулкини ижарага бериш йўналишларида бир қатор имтиёзлар ва қулайликлар яратилганлигини таъкидлаб ўтди. Хусусан:
• Давлат активини сотиб олиш тўловлари 1 ой давомида тўланган тақдирда, харидорга харид суммасидан Марказий банкнинг асосий ставкаси миқдорида чегирма қўлланилади;
• Қорақалпоғистон Республикаси ва Хоразм вилоятида аукцион савдоларида сотилган давлат кўчмас мулк объектлари бўйича тўловлар 3 ой ичида тўлиқ тўланганда, тўлов суммасидан 25% миқдорда чегирма берилади;
• давлат кўчмас мулк объектлари ва давлат улушлари учун сотиб олиш тўловларининг миқдорига қараб 3 йилгача бўлган муддатда бўлиб-бўлиб тўлаш имконияти мавжуд.
• меҳмонхона ва туризм хизматларини кўрсатиш бўйича давлат мулкини савдога чиқаришда харид тўловлари миқдоридан қатъи назар уларни 5 йилгача бўлиб-бўлиб тўлаш имконияти берилади;
• тиббиёт ва таълим ташкилотини ташкил этиш учун аукцион савдоларида сотилган давлат кўчмас мулк объектларининг сотиб олиш нархидан қатъи назар барча харидорларга харид тўловларини 5 йил муддатда бўлиб-бўлиб тўлаш имконияти берилади;
• ижарага олувчи томонидан йиллик ижара тўловлари 1 ой давомида тўланган тақдирда, унга йиллик ижара суммасидан Марказий банкнинг асосий ставкаси миқдорида чегирма берилади;
• «E-auksion» орқали ижарага олинганига камида 5 йил бўлган давлат мулки объектини капитал таъмирлаш, модернизация қилиш, теварак-атрофини ободонлаштириш бўйича ишлар амалга оширилган ва ижара тўловлари ўз вақтида тўлаб келинган давлат мулки объектининг ижарага олинган қисми баҳоланган қийматда тўғридан тўғри сотиб олиш ҳуқуқи берилади;
• майдони 10 минг м2 гача бўлган давлат мулки объектлари юқори технологияли маҳсулот яратадиган тадбиркорлик субъектларига 5 йил муддатга тўғридан тўғри текин фойдаланишга берилади. Шартнома шартлари бажарилган тақдирда, ушбу тадбиркорлик субъектларига баҳоланган қийматда тўғридан тўғри сотилади;
• Барча турдаги ер участкаларининг қиймати 15 иш кунида тўлиқ тўланган тақдирда, жами суммага нисбатан 20 фоиз чегирма берилади (бошланғич нархи 50 фоиздан ортиққа пасайтирилган ҳолда реализация қилинган ер участкалари бундан мустасно).
• Бўлиб-бўлиб тўлаш шарти билан сотилган қишлоқ хўжалигига мўлжалланмаган ер участкалари бўйича камида 35 фоиз миқдоридаги дастлабки тўловни бирйўла амалга оширган харидорларга мазкур ер участкаларини кредит таъминоти сифатида гаровга қўйиш ҳуқуқи берилади;
• Аукцион савдоларига тадбиркорлик учун чиқарилган ер участкалари (вилоят марказлари бундан мустасно) 3 ой давомида сотилмаганда бошланғич қийматининг 30 фоизигача, 6 ой давомида сотилмаганда 10 фоизигача босқичма-босқич 10 фоиздан пасайтирилиши, сотиб олиш тўловларининг 15 фоизини уч ой муддатда қолган қисмини 10 йилгача муддатда бўлиб-бўлиб тўлаш имконияти яратилди.
Шу билан бирга, “Roadshow” иштирокчиларига Давлат активлари агентлиги Хоразм вилояти ҳудудий бошқармаси томонидан 2024 йил давомида 181 та давлат активлари аукцион савдоларига чиқарилганлиги, савдода турган 94 та давлат активлари 177,0 млрд.сўм қийматга бўлиб-бўлиб тўлаш шарти билан сотилганлиги маълум қилинди. Бундан ташқари, тадбиркорлар ва фуқаролар учун 6641 та 216 гектар ер участкалари электрон онлайн-аукцион савдоларига чиқарилган бўлиб, шундан 5516 та 333 гектар ер участкалари 237,0 млрд.сўмга сотилишига эришилган.
Ҳудудий бошқарма томонидан 2025 йилнинг ўтган даврида янги 28 та давлат активлари аукцион савдоларига чиқарилган бўлиб, 14 та давлат активлари 61,0 млрд.сўм қийматга сотилиши таъминланган.
Ўз ўрнида, янги 2025 йилги хусусийлаштириш дастурига мувофиқ, Хоразм вилоятида оммавий савдоларда сотилиши белгиланган жами 5 та давлат ва давлат иштирокидаги хўжалик жамиятларининг улушлари, 41 та кўчмас мулк объектлари ҳамда 343,6 гектар ер майдонлари тадбиркорлар ва тадбир иштирокчиларига яқиндан таништирилди.
Шунингдек, тадбир давомида қатнашчиларга “E-auksion” электрон савдо платформасидан фойдаланиш, савдо платформасида шахсий кабинет очиш, онлайн электрон имзо олиш ва савдоларда қатнашиш учун аризалар бериш тартиблари ҳам назарий, ҳам амалий тушунтирилди.
Кўтаринки руҳда ва савол-жавобларга бой ўтган тадбир якунида қатнашчилар ва ОАВ вакиллари томонидан берилган бир қатор саволларга тегишли жавоблар бериб ўтилди.
Мазкур тадбир бунга қадар Сурхондарё вилоятида ва Қорақалпоғистон Республикасида, бугун Хоразм вилоятида ўтказилди ҳамда кейинги ўринда Бухоро вилоятида ва республиканинг қолган барча вилоятларида ўтказилади.

В Хорезмской области состоялась очередная презентация «Roadshow» для предпринимателей и инвесторов
В последние годы в нашей стране проводятся масштабные реформы по развитию и поддержке предпринимательства, сокращению доли государства в экономике, а также обеспечению неприкосновенности частной собственности.
В частности, 21 апреля 2025 года был принят Указ Президента Республики Узбекистан «О программе приватизации на 2025 год». Согласно данному Указу, предусмотрено выставление государственных пакетов акций в 115 предприятиях659 объектов недвижимости, а также 6100 гектаров земельных участков на открытые торги.
Вместе с тем, в целях сокращения участия государства в экономике, данным Указом введён мораторий на создание предприятий с участием государства до 1 января 2030 года, а также отменено требование об обязательном участии местных органов государственной власти в уставных капиталах рынков.
В свою очередь, с целью разъяснения сути и содержания данного Указа предпринимателям и широкой общественности на местах, 13 мая текущего года Агентством государственных активов была проведена очередная «Roadshow» презентация в Хорезмской области. В ходе мероприятия были представлены государственные активы, подлежащие приватизации, включая доли государства в предприятиях, пустующие объекты государственной собственности, а также земельные участки, выставляемые на продажу.
На мероприятии приняли участие более 150 предпринимателей и инвесторов, а также представителей местных хокимиятов и крупных предприятий области.
Данное мероприятие прошло под руководством первого заместителя директора Агентства государственных активов Нодирбека Хусанова, заместителя хокима Хорезмской области — начальника управления по инвестициям и внешней торговле Анвара Давлетова и начальника территориального управления Агентства в Хорезмской области Шухрата Рахимова.
Н. Хусанов выступая в мероприятии отметил, что в последние годы в нашей стране были проведены реформы по совершенствованию нормативно-правовой базы в сфере приватизации, а также по поддержке предпринимательства. Он подчеркнул, что для предпринимателей созданы ряд льгот и удобств в приватизации и аренде государственного имущества. В частности:
• если плата за покупку государственного актива будет внесена в течение 1 месяца, покупателю предоставляется скидка в размере основной ставки Центрального банка от суммы покупки;
• в случае полной оплаты в течение 3 месяцев за объекты государственной недвижимости, проданные на аукционных торгах в Республике Каракалпакстан и Хорезмской области, предоставляется скидка в размере 25% от суммы платежа
• для покупки государственных объектов недвижимости и долей в государственных предприятиях существует возможность рассрочки платежа на срок до 3 лет в зависимости от суммы платежа.
• при продаже государственного имущества в сфере гостиничного и туристического обслуживания, независимо от суммы платежа за покупку, предоставляется возможность оплаты в рассрочку на срок до 5 лет.
• для государственных объектов недвижимости, проданных на аукционах для создания медицинских и образовательных учреждений, независимо от цены покупки, всем покупателям предоставляется возможность оплаты в рассрочку на срок до 5 лет.
• если арендатор оплатит годовую арендную плату в течение 1 месяца, ему предоставляется скидка в размере основной ставки Центрального банка от годовой суммы аренды;
• если государственный объект недвижимости, арендованный через «E-auksion» на срок не менее 5 лет, был капитально отремонтирован, модернизирован и благоустроен, а арендные платежи вносились своевременно, арендатору предоставляется право выкупить арендованную часть объекта по оценочной стоимости.
• государственные объекты недвижимости площадью до 10 тыс. м² будут предоставляться предпринимательским субъектам, занимающимся производством высокотехнологичной продукции, на право бесплатного пользования сроком на 5 лет. В случае выполнения условий контракта, таким предпринимательским субъектам будет предоставлено право выкупить объект по оценочной стоимости;
• если стоимость всех видов земельных участков будет полностью оплачена в течение 15 рабочих дней, предоставляется скидка 20% от общей суммы (за исключением земельных участков, реализуемых по цене, сниженной на более чем 50% от начальной стоимости).
• покупателям земельных участков несельскохозяйственного назначения, с условием рассрочки, предоставляется право залога данных участков в качестве кредитного обеспечения, если они внесут первоначальный платёж в размере не менее 35% от стоимости участка;
• если земельные участки, выставленные на аукцион для предпринимательской деятельности (кроме центров областей), не будут проданы в течение 3 месяцев, начальная цена будет поэтапно снижаться на 30%, а если участок не будет продан за 6 месяцев — поэтапно на 10%. Для покупателя предусмотрена возможность оплаты 15% покупной стоимости в течении 3 месяцев, а оставшуюся сумму — в рассрочку на срок до 10 лет.
Вместе с тем, участники «Roadshow» проинформированы о проделанной работе в Хорезмской области за 2024 год, в частности территориальным управлением Агентства государственных активов на аукционные торги было выставлено 181 государственных активов, из которых 94 актива были проданы за 177,0 млрд сумов с условием рассрочки оплаты. Кроме того, на электронные онлайн-аукционы для предпринимателей и граждан выставлены 6641 земельных участков площадью 216 га, из которых проданы 5516 земельных участков площадью 333 га за 237,0 млрд сумов
Территориальным управлением за прошедший период 2025 года на торги было выставлено всего 28 новых государственных активов, а также реализованы 14 государственных активов на сумму 61,0 млрд сум.
В свою очередь, в соответствии с программой приватизации на 2025 год, предпринимателям и участникам мероприятия представлены выставляемые на публичные торги доли государства в 5 обществах с участием государства, а также 41 объектов недвижимости, а также земельные участки площадью 343,6 га в Хорезмской области.
Также, сотрудники Агентства госактивов подробно объяснили, как теоретически, так и практически, процедуры открытия личного кабинета на электронной торговой платформе “E-auksion”, получения электронной подписи в режиме онлайн и правила подачи заявок для участия в торгах.
В завершении мероприятия, прошедшего на высоком уровне и оживлённо с вопросами и ответами, были даны соответствующие ответы на ряд вопросов, заданных участниками и представителями СМИ, в том числе приняты ряд предложений от местных предпринимателей.
Данное мероприятие ранее проводилось в Сурхандарьинской области и Республике Каракалпакстан, сегодня проведено в Хорезмской области, а в дальнейшем будет проводиться в Бухарской области и во всех остальных регионах республики.